MARKALAR
WEBER
GEMİ ŞAMANDIRASINDAN KONİK BARBEKÜYE
 
Mucitlerin ve buluşların hikayeleri bazen eğlenceli bazen olağandışıdır. “Olağandışı” kategorisine bir örnek: Bir şamandıradan kapaklı barbekü yaratma fikri. George Stephen ilk küre barbeküyüı bu şekilde icat etmiş ve çok sayıda takip eden modeller ile önce Amerikan ardından dünya barbekü kültüründe devrim yaratmıştır.
 
Küre barbekünün icat edilmesinden önce ise barbeküde tamamen tuğla dönemi hakimdi. Amerika genelinde tuğladan yapılmış açık barbekü kullanımı çok yaygındı. Bu modellerin açık dezavantajları vardı: Bu barbekü başka bir yere taşınamaz, kötü hava şartlarında kullanılamaz, şiddetli alevlere sebep olur ve kül birikmesi nedeniyle barbekü keyfini çıkarmak da zorlaşırdı.
 
Tam bir barbekü tutkunu, güzel yemek yemeye son derece düşkün ve tam tamına onbir çocuk babası olan George Stephen, barbekü keyfini kaçıran bu durumlardan son derece hoşnutsuzdu.
 
Bir yelkenliyle gezisi sırasında aklına bir fikir geldi. Bir şamandırayı 2 parçaya ayırdı ve metal şamandıranın alt parçasını kazan olarak kullanıp bu parçaya üç ayak ekledikten sonra bunu, kapak amaçlı kullandığı şamandıranın üst parçası ile kombine etti.
 
Bunu yaparken iki amacı vardı: İcat ettiği barbeküler sadece yenilikçi olmakla kalmayıp aynı zamanda uzun ömürlü de olmalıydılar. Özetlemek gerekirse, hedefi yüksek kalite standartlarına uygun özelliği sayesinde onlarca yıl kullanılabilir bir ürün sunmaktı.
 
George Stephen'ın icadı sayesinde günümüz barbekü imkanlarına sahibiz çünkü barbekü kapağı sayesinde tüm dünyada barbekü modeli açısından çeşitler artmaya başladı. Barbekü kapağının icat edilmesiyle birlikte barbekünün devir daimli fırın gibi kullanılması mümkün kılınmış olup daha itinalı pişirme yöntemlerine kavuşulmuştur.Örnek vermek gerekirse dolaylı barbekü yöntemleri kullanılmaya başlanmıştır.

Ayrıntılı bilgi için web sitesini ziyaret edebilirsiniz; http://www.weberstephen.com.tr/
Yazılım ve Tasarım
Geniş Açı